Zeynep Kemaloğlu

8 Ocak 1994’te Antalya’da doğdum. 1999 yılında hiperaktivite ve dikkat bozukluğum nedeniyle ritmik cimnastiğe yönlendirilince benim de yolculuğum başlamış olmuş; olmuş diyorum çünkü yaklaşık 20 yıldır hayatımdaki her şeyin beni yoga yolculuğuna götürdüğünü ancak şimdi net olarak görebiliyorum.

İlkokul, ortaokul ve liseyi Antalya Koleji`nde okurken 1999 – 2006 yıllarında ritmik cimnastik ve 2006 – 2008 yılları arasında estetik cimnastik branşlarında ülkemizi pek çok uluslararası yarışmada temsil ederek Bosna`da altın, Ingiltere`de gümüş, Rusya`da bronz madalyayı; Bulgaristan Estetik Cimnastik Dünya Kupası`nda ise dördüncülük kupasını ülkeme ve kulübüme getirme gururlarını yaşadım. Cimnastik hayatımın 6 yılı boyunca aldığım bale eğitiminin estetik anlayışı, denge ve beden farkındalığı konularındaki etkisinden söz etmeden geçemem.

2011-2012 eğitim öğretim yılında AFS Kültürlerarası Etkileşim Programı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin Iowa eyaletinde Larsons ailesiyle birlikte yaşama şansım oldu ve liseyi bir de orada bitirerek bir yılda hem lokal İngilizceyi ve Amerikan kültürünü keşfettiğim bir süreç yaşadım, hem de 1500 kişilik bir kasabada insanların telaşsız, yalın ve mutlu hayatlarına hayret ederek onların arasına karışmaya çalıştım.

2012-2016 yıllarında Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar & Işletme bölümlerinden 100% burslu çift anadal programı ile mezun oldum. Bu süreçte çok sevdiğim Istanbul`un bana, benim de ona ihtiyacım olmadığını fark edip mezuniyet sonrası Antalya`ya döndüm ve üniversite dönemimde Psikoterapi Ulaştırma Programı Sertifikası`nı aldığım Antalya Ruhbilim Okulu’nun bünyesine katıldım.

Gelecek kaygısının, bedensel ve ruhsal stresin içinde kaybolacağımı hissettiğim zamanlarda yoga ile tanıştım.

Yoga`da ‘’başarı’’ kavramı yoktu.

Yoga`da yarışma yoktu.

Yoga`da hayatın ve toplumun dayattığı dogmalar yoktu.

Yoga`da kendime, ne istediğime, kim olduğuma, özüme yaptığım bir yolculuk vardı.

Küçük yaşlardan beri ağır antrenmanlara, diyetlere ve zayıflık takıntısına, sınavlara ve strese alışmış ama ‘’başarı (?!)’’ peşinde koşarken içinde hep bir boşluk ve huzursuzluk hissetmiş benliğimin yoga ile iyileşme yoluna girdiğini fark edince bu alanda derinleşip insanlarla da paylaşmam gerektiğine karar verdim. Böylece kendimi içsel ve bedensel keşif yolculuğunda hem hayat boyu öğrenci, hem de eğitmen olarak tanımladığım süreç doğdu. Katıldığım workshoplar ve farklı eğitmenlerimle tecrübelerimin yanı sıra;

Sensing Body Academy Neval Aras ile Yoga Alliance Onaylı 200 saatlik Eğitmenlik Eğitimi

Çetin Çetintaş ile YogaKioo 300 Saatlik İleri Seviye Eğitmenlik Eğitimi

Etkin Insan Gelişim Enstitüsü 1. Ve 2. Modül Yoga Alliance Onaylı Hamile Yogası Eğitmenliği

Seçkin Çelebi ile Yoga Alliance Onaylı Nefes, Meditasyon ve Pranayama Eğitmenlik Eğitimi

HIS Federasyonu 1. Kademe Yoga Antrenörlüğü Sertifikası

Pedro Salazar ve Shae Lemond ile Yoga Alliance Onaylı Sky Yoga Flow Eğitmenlik Eğitimi – Bali

Cihangir Yoga, Barış İşcan ile Asana Lab
Cihangir Yoga, Chris Chavez ile İleri Seviye

Sadece Sertifika Programlarıyla değil, kişisel yolculuğumda sürekli derinleşmek ve dünyanın dört bir yanında edindiğim deneyimleri öğrencilerimle paylaşmak üzere hayat yolculuğumu sürdürüyorum. “Keşif” benim anahtar kelimem. Bu doğrultuda;

New York City, ABD – Jivamukti Yoga, Daya Yoga, Humming Puppy, AntiGravity World Headquarter, Y7 Williamsburg, Shaktibarre, Bode NYC stüdyolarında bireysel ve grup çalışmaları

Ubud, Bali – Yoga Barn, Ubud Yoga Centre, Radiantly Alive stüdyolarında bireysel ve grup çalışmaları

Sahra Çölü, Mısır – Soundala Therapy ile Ses Terapisi ve Meditasyon İnzivası

Geyikbayırı, Antalya – Simone Salvatici ve Soundala Therapy ile Ses Terapisi ve Meditasyon İnzivası

ile nefes terapisi, çakra & meditasyon çalışmaları, fly yoga, hamile yogası ve ileri seviye hatha yoga dersleri ile öğrencilerimle buluşmaktayım.

Bu gönderiyi paylaş