Terapi Yoga

                                    Terapi Yoga

Terapi Yoga dört bedenle ilgilendiğimiz bir alan; Fizik Beden, Duygusal Beden, Zihinsel Beden ve Ruhsal Beden. Birindeki değişikliğin diğerini etkilediği bir kavrayışta yogaya yaklaşıyor, pozları dört bedenle ilgili bilgiler ile deneyimliyoruz. Enerjetik alana saygı duyarak, her bir derste oluşan o ana has oluşuma zihnen ve kalben açılıyoruz.

Dört beden olarak ifade ettiğimiz esasen ruh ve fizik bütünlüğümüz. Ayrılmaz, birbirini yansıtan ve birbirini deşifre eden, birbirine bilgi aktaran bütünümüz. Terapötik etkinin zihin, duygu, ruh, beden olarak yayıldığı ve bütünleştiği, kişiye “hatırlatıcı” olan bir yaklaşım.

Strese maruz kalan beden, zihin bize çeşitli mesajlar verir. Okuyamadığımız her seferinde mesajın vurgusu artar. Sistemdeki bir organ, bir uzuv, bir bölge vurguyu taşıyabilir, yansıtabilir. Bedenimizin dilini anlamaya, bedendeki kayıtları fark etmeye yönelik niyeti takip eden bir çalışmadır Terapi Yoga.

Her ders kendine haslığı ve temasıyla esasen bir atölye çalışmasıdır.
Daha fazla kişinin kendisi için bir kaynak oluşturmasını arzu eden, yaşama katkı gayesi ile yaklaşan Selda Ataman atölyeleri, isteyen herkesin her hafta katılabileceği bir ders saatine taşımaktadır.

Selda Ataman’ın hatha, yin yoga, nefes yanı sıra bireysel seans çalışmalarında da yararlandığı spiritüel donanım, somatik ve enerjetik disiplinleri içermektedir. Grup ile yapıldığından kişisel analize girmeksizin kişinin farkındalığını artırıcı, bu yöne teşvik edici proses içerir.

İkinci yılında olan dersin katılımcıları olumlu geri bildirimleri ile yoganın ruhsal terapötik etkisini onaylamaktadırlar.

        –       Stresin beden, zihin, duygu ve ruh bütünlüğünü etkilediğini fark eden herkes
        ⁃       Bedeniyle dolayısıyla yaşamla bağını güçlendirmek isteyen herkes
        ⁃       Bilgiyi deneyim ile farkındalığına taşımak isteyen herkes
        ⁃       Farklı bakış açılarını kendinde ortaya çıkartmak isteyen herkes
        ⁃       Empati geliştirmek isteyen herkes
        ⁃       Yoga pratiğini bir farkındalık temasının içinde kendini gözlemleyerek geliştirmek isteyen herkes
        ⁃       Yaşamın getirdiklerini karşılarken destek alacağı bir kaynak oluşturmak isteyen herkes terapi yoga derslerine katılabilir.

Bu gönderiyi paylaş