SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Yoga, kökeni 7000 yıl öncesine dayanan kadim bir yaşam felsefesi, bir hayat yolculuğudur. yoga denince akıllara ilk olarak bedensel hareketler gelse de yoga fiziksel, zihinsel ve ruhsal disiplinlerle, bedeni iyileştirir, zihni anlaşılır kılar ve ruhu özgürleştirerek bedeninizin sınırlarını keşfetmenize, onun farkına varmanıza yardımcı olur.

Yogada fiziksel hareketler (asanalar), çeşitli meditasyon yöntemleri ve nefes teknikleri gibi çalışmalar ile kişi kendisiyle yüzleşir.

Yoga, kişinin kendi yolunu bulmasına ve o yolda ilerlemesine yardımcı olur.

Sizin için uygun tarzı bulabilmenizin en sağlıklı yolu denemek, deneyimlemek olacaktır.

Kendinizi rahat hissettiğiniz, hareket kabiliyetinizi zorlamayacak kıyafetler giymeniz yeterlidir. Bunun yanında asana pratiğinin yalın ayak (ayakkabısız, çorapsız) yapıldığını da hatırlatmak isteriz.

Kendinizi getirmeniz yeterli. 🙂 Bunun yanında çok terleyen biriyseniz el havlusu getirebilirsiniz. Stüdyomuzda ihtiyacınız olacak her malzeme bulunmakta, ancak kişisel matınız varsa kendi matınızı getirebilirsiniz.

Yoga bir din değil; bedensel, ruhsal ve zihinsel bir pratiktir. Bu nedenle her dinden, her türlü spritüel inanışa sahip olan/olmayan insan yoga yapabilir.

Asana pratiği yapmak için vejetaryen olmanız gerekmemektedir.

Yoga yapmak için esnek olmanıza gerek yoktur, yoga yapmak vücut esnekliğinizi zamanla arttırmaktadır

Yoga her yaştan ve her insan için uygundur.

Her bireyin ihtiyacı, isteği ve zaman müsaitliği farklı olmakla birlikte tecrübelerimize göre düzenli olarak en az haftada iki gün derslere katılan öğrencilerimizin verimli bir şekilde ilerlediklerini söyleyebiliriz. Önerimiz (düzenli olmak kaydıyla) haftada 1 ila 3 kere derslere katılıp, birkaç hafta hizalanmaları öğrenip bedeninizi tanımaya başladıktan sonra olabildiğince çok kendi kendinize de matın üzerine çıkıp pratik yapmanız.

Ön görüşmemizde ve kayıt formunda sağlık durumunuzu öğrenip sizi, size en uygun sınıfa yönlendirmekte yardımcı oluyoruz. Ders sırasında hocalarımızın sık sık hatırlatmaları ile kendiniz için en güvenli alanda kalmanıza yol gösteriyoruz. Çok ciddi veya özel ilgi gerektiren bir rahatsızlığınız varsa başlangıç için birebir ders almanız. Bedeninizi daha iyi tanıdıktan sonra özel bir program oluşturmak en güvenli yol olacaktır.

Daha önce hiç yoga yapmadıysanız başlangıç ve temel yoga dersleri size uygun olacaktır. Aynı zamanda fly yoga da seviyenize göre artarak ilerlemenizde yararlı olacaktır.

Derslerin süresi seviyeye ve tarza göre değişmekle birlikte; +65 yaş grup dersi suresi 50 dakika, Başlangıç ve temel yoga dersleri, hamile yogası ve fly yoga dersinin süresi 1 saat Temel II ve orta seviye dersler 1 saat 15 dakika, İleri seviye dersler 1.15 – 1.30 saat arası sürmektedir.

*Pandemi koşulları gereği bu dönem tüm derslerimizi 45 dakika sürede yapmaktayız.

Derslerimizin esas amacı dış dünyanın hengamesinden uzaklaşıp kendimize şahsi bir alan açmak ve zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak kendimize, içimize dönmek olduğu için derslerimize cep telefonu kabul etmemekteyiz.

Stüdyomuzda 10 adet kilitli dolabın, iki adet soyunma kabininin ve bir duşa kabinin bulunduğu bir soyunma odası üyelerimizin kullanımına açıktır.

Tabii ki! Hamileyken yapılan düzenli yoga pratiği hem bebeğinizle bağınızı güçlendirir hem de fiziksel olarak hamilelik sürecinizi çok daha rahat ve huzurlu geçirmenizi sağlar. Hamilelik sürecinin getirisi olabilen aşırı kilo alımını önlediği gibi olası sindirim problemleri, ödem oluşumları, ileri aylarda sırt & bel ağrıları gibi fiziksel zorlukları düzenli yoga pratiği ile minimize edebilirsiniz.

Kadın doğum uzmanınızın onayladığı tarihten itibaren derslere katılabilirsiniz. Ülkemizde doktorların genel tavsiyesi ilk 3 aydan sonra olmakla birlikte, doktorunuzun yazılı izni ile kendinizi hazır hissettiğiniz anda profesyonel bir eğitmen ile pratiğinize başlayabilirsiniz.