Selda Ataman

Antalya’da doğup çocukluk yıllarımı geçirdiğim şehirde Atatürk ilkelerine bağlı bir eğitim kurumu olan AKEV Koleji’nde tüm ilköğretim ve lise eğitimimi tamamladım. Çok yönlü ilgi alanlarımı erken dönemde keşfetme imkanım sayesinde edebiyat, modern dans, basketbol, spikerlik, tiyatro ile ilgilenerek, üç yıl münazara turnuvalarında ekip ve bireysel birincilik, çeşitli eğitim ve özel kurumlardan şiir ve makale dalında ödüller aldım.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Lisans eğitimi ardından kamusal alanda göreve başladım. Araştırma-Geliştirme, Kalite ve Eğitim, Ticaret Sicil departmanlarında görev yaptım. Yüksek Lisansımı İşletme Yönetimi alanında tamamladım. Eşzamanlı olarak Ticaret ve Sanayi Bakanlığı birimine TOBB bünyesinde sorumlu atandım. 2005 yılında İngiltere’ye İş İngilizcesi ve Dil programları alanında eğitim almak üzere gittim. Henüz 20’li yaşlarımda farklı bir ülkede yaşamanın, sosyal çevre ve hatta para kazanma deneyimlerimle dolu döndüm. Türk Patent Enstitüsü Antalya Birim Sorumlusu olarak görev tanımım genişleyerek çalışma hayatımı sürdürdüm. İki yılda bir açılan Marka Patent Vekillik Sınavı’na Ankara Hukuk Fakültesi’nde girerek, Vekillik Meslek Ehliyetimi aldım. Sınai Mülkiyet Hakları alanında uzman olarak danışmanlık vermeye başladım. Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’nın markalaşması projesinde görev aldım. Daha sonra çalıştığım kurumdan istifa ederek Marka Yönetim alanında kurumsal danışmanlık vermeyi sürdürdüm. Yaratıcı marka geliştirme, stratejik yönetim alanında çeşitli sektörlere danışmanlık yaptım. Çalışmalarımın patentini de sağlayarak yurtiçi, yurtdışı pazarda faaliyetlerini izledim. Toplam Kalite Yönetimi konusunda eğitimler verdim. 2010 yılında çatışma çözüm yöntemi olan Arabuluculuk Eğitimi’ni aldım. Yasa tasarısı halindeyken Mediasyon-Arabuluculuk eğitimimi tamamladım. Akdeniz Üniversitesi Teknokent’te bir yıl bulunarak, proje geliştirdim. 2012 yılında Kalkınma Ajansı’na yazdığım ilk proje ile en yüksek hibe oranını danışmanlık yaptığım firmaya kazandırdım.
Çeşitli sektörlere proje yazma ve yürütme danışmanlığı verdim.

2013 yılında İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde Uğur Mumcu Vakfı’nın Yazarlık Akademi’sini tamamladım. Şiirlerim yayınlandı. Cengiz Aytmatov Antrolojisi’nde bir şiirime yer verildi. Aynı şiiri Kepez Belediyesi daveti ile sahnede paylaşma mutluluğunu yaşadım.
2013 yılında sağlık sektöründe Batı Akdeniz bölgesinde olmayan Robotik Rehabilitasyon için proje yazdım, 400’e yakın proje içinde seçilerek, maksimum hibe ile desteğe değer görüldü. Projeyi yöneterek tamamladım.

2006 yılında Roma’da evlendim. Eşimle birlikte hayata değer katmanın ve hayatın ezberden yaşanılamayacak kadar ruhlarımız için kıymetli bir deneyim olduğuna inanıyorum.
Spiritüel bilginin, bilinç yükseltmenin emek verilesi, düşünülesi ilk amaç olduğunu paylaşarak yaşıyorum.
2005 yılında birinci, 2010 yılında ikinci derece Reiki eğitimi, 2010 yılında Almanya’da Cinsiyet Enerji Okulu eğitimi, 2015 yılında İstanbul’da Access Consciousness Bars eğitimi aldım. Sezgisel bilginin, sembolizmin, enerjetik bedenin üzerine eğilerek sentezimi yoga ile birleştirme isteğini hep taşıdım. 8 yıldır çeşitli hocalardan yoga dersleri alarak, hayatıma sinmesini izledim. Eşimle birlikte 2017 Eylül’de gittiğim Hawaii (Lemurya) seyahatinin spiritüel olarak güçlü etkisi yaşamıma yansıdı. Dönüşümde içsel isteğim daha netleşti. 40’lı yaşlarında Hindistan’da aşramda yogayı deneyimleyen ve aktaran sevgili Gisela 80’li yaşlarında hayatıma girdi. Ayurvedik beslenme, sağlıklı yaşam kampı organize ettik ve artık ders vermemi önerdi. Sadece yogaya zaman ayırmayı seçerek, derslerime başladım. Yoga Federasyonuna kayıt olarak aslında hiç bitmeyecek bir öğrenci haline adım attım. Eşzamanlılık ilkesi, benzer benzeri çeker ilkesi, ne ekersen biçersin ilkesi formülünü yazdı ki kültürlerde kader, rastlantı vs denilmekte. Kasım 2018-Nisan 2019 İstanbul’da Yin Yoga Uzmanlık Eğitimi’ni (RYS 200) Yin Yoga konusunda Türkiye’deki sayılı uzmanlardan biri olan Devrim Akkaya’dan aldım. Yin Yoga ekolünü dünyada yayan Paul Grilley’den 9 senedir Amerika’da eğitim alan Devrim Akkaya Yin Yoga’nın öncülerindendir. Devrim Akkaya “Beden ile bağınız artıkça yaşam ile de artar” görüşüyle yoga pozları, anatomi kadar enerji alanındaki etkileri de eğitime taşımıştır.Mayıs 2019’da Aloha International Hawaii Antik Huna öğretileri eğitimi ile Şamanik ritüelleri araştırdım.

30 yıldır varolan, insanların ruhu için bilimsel çalışan Antalya Ruh Bilim Okulu bünyesinde sevgili Zeynep Hoca’nın kurucusu olduğu yoga stüdyosu ile ruhlara ulaştığı bir okul haline getirilirken biz de zamanına hazırlanıyorduk. Yolumuz birleşti ve ortak amacımız hayata geçti; yoga ile herkesin zihin beden ruh bütünlüğüne erişmesine bir alan açmaya el vermek.

Keşfedeceğiniz çok şey var ruhunuzda, kim ve neden olduğunuza dair. Bedeninizi, düşüncenizi, duygunuzu ele almanız için bir rahat, güvenli alan açmak niyetim, orada yol alırken hep birlikte hatırlayacağız…

Sevgiyle.

Bu gönderiyi paylaş