Seçkin Çelebi ile Nefes & Meditasyon Teknikleri Uzmanlaşma Eğitimi

Günlük yaşantınızda hem kendiniz, hem de çevrenizdeki kişiler için uygulayabileceğiniz teorik ve pratik çalışmaları kapsıyor. Aynı zamanda, Yoga felsefesi temel alınarak öğrenilen “Nefes Tekniklerini – Pranayama” ve “Meditasyon Yöntemlerini” paylaşmak ve aktarmak için öğretme sanatının inceliklerini, araçlarını ve bilgilerini içeriyor. Eğitimde öncelikle teorik anlatımlarla sağlam bir Sistemik, Anatomik ve Kavramsal Temel oluşturulacak. Ardından uygulamalarla pranayama ve meditasyonun Enerjetik, Fonksiyonel ve Bilişsel boyutu ile tanışacaksınız.

PRANAYAMA NEDİR? 

Nefes tekniklerini ”Pranayama” başlığı altında öğreneceğiz. Pranayama, “Prana” ve “Yama” sözcüklerinin birleşimidir. Prana yaşam enerjisi, Yama yönlendirme anlamına gelmektedir. Pranayama; Nefes meditasyon pratikleri ile yaşam enerjisini ihtiyacımız doğrultusunda yönlendirerek bedensel olarak Gevşeme, Güçlenme ve Hafifleme sağlarken zihinsel olarak Farkındalık, Rahatlama ve Odaklanma yaratan kadim bir yöntemdir. (Eğitimde ağızdan nefes çalışması uygulaması yoktur.)

EĞİTİMİN İÇERİĞİ 

– Doğal nefes, nefesin doğal ritmi, gözlem ve yorum yeteneği. 

– Nefesin anatomisi; İskelet sistemi, omurga ve merkezi sinir sistemi, solunumda aktif olan kasları geliştirme ve rahatlatma yöntemleri. 

– Bir nefes çalışması olarak yoga; asana, pranayama ve dhyana. 

– Çakraların temel prensipleri, meridyenler teorisine giriş, 5 element – Tao felsefesi, chi dengesi, kas tendon egzersizleri, eril / dişi çalışmaları, sistemik dizimler 

– Bedensel ve zihinsel sağlığın, duygularlar ve bilinçaltı ile ilişkisi. 

– Odaklanma, konsantrasyon ve derin gevşeme çalışmaları 

– Panik Atak, depresyon, uykusuzluk, migren, fibromiyalji, astım, kilo problemi, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarda nefes tedavi yöntemleri.

EĞİTİM SÜRECİ 

Her sabah nefes çalışmaları ve meditasyonla başlayan gün teorik anlatım ve öğrenilen tekniklerin kişisel ve grup olarak pratiğini yaparak devam edecek. Dinamik meditasyon yapmak için buluşulacak günlerde sabah daha erken saatlerde buluşulacak ve sessizlik (Vippassana) uygulanacak. Eğitimden sonra teorik bilgileri tekrarlamak ve pekiştirmek üzere grup ve bireysel çalışmalar olacak. Gözlem derslerine katılınacak. Öğrencilere bulundukları şehirlerdeki belirli merkezlerde staj dersleri açılacak, isteyenler ders verme pratiği yapabilecek. Ön kaydınızı tamamladıktan sonra eğitim programı, içerik bilgileri, yapılacak ön çalışmalar gönderilecek

Eğitim süresi toplam 50 saat 

-30 saat – Eğitmen ile birlikte Teorik Anlatımlar / Uygulamalar / Pratikler 

-20 saat – Eğitim sonrası Grup Çalışmaları / Bireysel Uygulamalar / Pratikler / Araştırmalar / Ödevler / Okumalar / Kişisel pratikler / Gözlem Dersleri / Staj Dersleri

Eğitim Tarihleri : 

23-24-25-26 Nisan 2020 

Buluşma Saatleri : 10:00 – 18:30 

(Dinamik meditasyon yapmak için buluşulacak günlerde : 08:00-18:00)

SERTİFİKA SÜRECİ 

Tüm buluşmalara eksiksiz katılan ve eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifika almaya hak kazanırlar. Sertifikalar 50 Saatlik ” Nefes & Meditasyon Teknikleri Eğitimi” sertifikasıdır. Yoga hocası olan katılımcılara Yoga Alliance devamlı eğitim (CE) saatlerine saydırılabilen 50 saatlik Sertifika verilecektir.(https://www.yogaalliance.org/) 50 saatlik eğitimin tümünü, gözlem ve staj derslerini tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan taze hocalar, edindikleri deneyimleri, öğrendikleri teorik bilgileri ve uyguladıkları pratikleri öğretmek, staj derslerini vermek için bulundukları şehirlerdeki kişisel gelişim ve yoga merkezlerine yönlendirileceklerdir.

Bu gönderiyi paylaş