Esra Taner

1976 yılında Ankara’da doğdum.Sebebini hiç bilmediğim bir şekilde, 7 yaşında, aileme ‘bale yapacağım’ diye tutturdum.Heves sandılar,ama özel bale kursundan Ankara Operasının çocuk balesi kursuna oradan Hacettepe Konservatuvarının yarı zamanlı bale kursuna yıllarca sürükledim ailemi.En sonunda Konservatuvar kazanıldı, 10 yıllık eğitim 9 yılda tamamlandı ve Ankara Devlet Opera ve Balesinde 3 yıl,profesyonel bale sanatçısı olarak çalıştım.1999 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi açılınca, 19 senelik başrol ve solist balerin maceram Antalya’da başlamış oldu.

Bale hayatı devam ederken, bir yaz bale kampında ‘yoga’yla tanıştım.Amerika’dan çok tatlı bir yogi gelmişti ve o zaman dedim ki ‘benim yoga yapmam,yogayla yaşamam,yogayla ölmem lazım.’

Çocukluğumdan beri uzak doğuya ilgim hep çok büyük olmuştur. Ve çok şanslıyım “acaba bu ülke mi?Burada mı bulacağım sorularımı ?” dediğim bir çok uzak doğu ülkesi gezdim,bale sayesinde. (Aslında derslerde hep deriz’niyetlerinize dikkat edin diye’ çünkü gerçekleşiyor) Çok merak etmiştim o ülkeleri, o felsefeleri ve sonunda Hindistan’mış aradığım bilgeliğin kaynağı.

Geçen seneye kadar sakin bir yoga geçmişim vardı.2017 de artık eğitmen olmaya karar verdim.Çetin Çetintaş’tan 280 saat Hatha yoga,hamile ve çocuk yogası eğitimi aldım. 2018 yılı şubat ayında yine Çetin Çetintaş’ın Hindistan’da verdiği, 300 saatlik İleri Seviye Eğitmenlik Eğitimini aldım.Hala Antalya Devlet Opera ve Balesinde Bale sanatçısı olarak sahneye çıkıyorum ve aynı zamanda yine bu kurumda yoga eğitmenliği yapıyorum. Bir yıldır özel stüdyolarda grup ve özel yoga dersleri veriyorum.

 

Bu gönderiyi paylaş