Derslerimiz

Temel Seviye ( Hatha Yoga )

Nedir? Bu derslerde temel odak noktamız kişinin fiziksel, zihinsel ve bedensel enerji alanlarını tanıması ve dengelemesidir. Derslerimizde temel seviyede asanalar (pozlar), nefes egzersizleri ve meditasyon çalışmaları pratik edilir. Denge duruşları, hizalanmalar, güç ve esneklik üzerine kişi bedenini tanır, yoga terimleri ve felsefesiyle tanışır. 

Kimler katılabilir?  Temel Seviye derslerimiz yogaya yeni başlayanlara uygun olup pratiğini sağlam temellere dayandırmak isteyen herkese ve her seviyeye açıktır.İster yogaya yeni başlamış olun, ister ileri seviye derslere katılıyor olun, bu dersler herkesin* katılımına uygundur.

*6 ay içinde bir operasyon geçirmemiş kişiler içindir. Herhangi bir sağlık sorunuzda lütfen doktorunuza danışınız.

Ders Süresi: 60-70 dk

Orta Seviye ( Hatha Yoga )

Nedir? Orta seviyede dersler tam bir akış halinde gerçekleşir; bu da Hatha yoganın spesifik bir tarzı olan, nefes ritmiyle beden ritminin uyumlandığı ve hiza prensiplerinin uygulandığı Vinyasa’dır. Öğrenci bu derste daha fazla güç ve esneklik gerektiren asanaları pratik eder. Baş üzeri ve kol dengeleri, sıçramalar bu derslerimizde yoğunluk kazanır. Dersler ve nefes çalışması ve meditasyon ile sonlanır.

 Kimler katılabilir? Kişinin bedensel yeterlilik ve spor geçmişine bağlı değişkenlik göstermekle birlikte en az 3 aylık yoga pratiği geçmişi gerektirmektedir.

Ders süresi: 75 dk

İleri Seviye ( Hatha Yoga ) 

Bu derslerde ileri seviye güç, denge ve esneklik gerektiren pozlar pratik edilir. Sıçramalar, el & kol dengeleri, baş üstü duruşlar, derin geriye bükülmeler ve bu pozların arasındaki dinamik geçişler derslerin ana temasını oluşturur. Daha derin nefes ve enerji çalışmaları ile partnerli çalışmalar, kişinin hem fiziksel hem duygusal sınırlarıyla yüzleşmesine, hem de sınırlarını her anlamda zorlamasına alan açar. 

Kimler katılabilir? Kişi ancak temel pozlarda rahatlık sağladığı takdirde bu derste etkin olabilir. Kişinin bedensel yeterlilik ve spor geçmişine bağlı olarak katilim olanağı değişkenlik göstermekle birlikte en az 6 aylık yoga pratiği geçmişi gerekmektedir. 

Ders Süresi : 65 dk

 

+50 Yaş Yoga

Nedir ? Derslerimizde eğitmen, ileri yaşın getirdiği fiziksel rahatsızlıkları (osteoporoz, hipertansiyon, eklem zedelenmeleri vs.) göz önünde bulundurarak özel bir pratik programı sunar. Bu derslere düzenli katılımın sonuçları olarak kişide yıllar içinde oluşan duruş bozuklukları düzelir/ilerlemez, güçsüz kaslar kuvvetlenir, yaşlılık depresyonu yok olmaya baslar, yaşla birlikte belirginleşen dikkat dağınıklığı ve unutkanlığa karşı denge çalışmaları sayesinde önlem alınmış olunur. Pozlar yumuşak geçişlidir ve zorlayıcı değildir. Eğitmen, öğrencileriyle her daim yakından ilgilenir.Dersin içeriği pranayama (nefes çalışması) ve meditasyon ile zenginleştirilir. Bu derslerin bir getirisi de ilerleyen yaşlarda sosyal aktivitelerden zamanla uzaklaşan kişilerin sosyalleşmesine katkıda bulunmak ve onların günlük hayat rutinine bir renk katmaktır. Derslerimiz her seviyeye açıktır. 

Kimler katılabilir? Kişinin 50 yaş ve üstü olmasına gerek yoktur. Kendini daha rahat hissetmek isteyen bir kişi daha rahat akışın olduğu bu derslere katılabilir.

Ders Süresi : 50-60 dk

Hamile Yogası

Nedir? Hamile yogası dersimiz anne adaylarını fiziksel alanda güçlendirirken, onların zihinsel ve ruhsal olarak da sağlıklı ve rahat bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlar. Anne adayı daha bebeği karnındayken onunla özel gebe meditasyonu aracılığıyla iletişim kurmaya başlar, bu da bebeğin anne karnındaki gelişimine önemli bir katkıda bulunur. Hamilelik sürecinde geleceğiniz düzenli yoga pratikleri, beden ağırlık merkezinin değişmesiyle ortaya çıkabilecek bel, boyun, sırt ağrıları, kramplar gibi sorunların hafifletilmesi için idealdir. Hem bu donemin getirdiği duygusal değişim ve kaygılarla baş edebilmek üzere pratik edilecek nefes çalışmaları, hem de özellikle pelvik taban kaslarına yönelik yoğunlaşan egzersizler sayesinde ‘’hamilelik, doğum, anne olmak…’’ kişi için korkulu, bilinmez haller olmaktan çıkar.

Düzenli egzersizin anne ve bebeğe faydaları;

– 3,6 kilogramdan daha az kilo alımı

– Anne yorgunluğunda %75’lik bir azalma

– Sezaryen doğum gereksiniminde %75 azalma

– Doğum sancılarının daha iyi tolere edebilir

– Kordon dolanmasını ve doğumda mekonyum riskinin azalması

Kimler Katılabilir? Doktorunuzdan alacağınız imzalı onay ile derslere katılabilirsiniz. Derslerimiz her hamilelik dönemine ve seviyeye açıktır.

Ders Süresi: 60 dk

Fly Yoga

Nedir? Yeni bir tür egzersiz disiplini olan fly yoga derslerinde öğrenci pratiğini özel, tavandan sarkan bir kumaş eşliğinde gerçekleştirir. Tekrarlanan esneme ve güçlenme hareketleri ile öğrenci ısınırken, ilerleyen derslerde (diğer egzersizlerden farklı olarak) öğrenilen akrobasi hareketleri kişinin beden kullanımını ve hakimiyetini bir üst noktaya taşır ve koordinasyon becerisini geliştirir. Kişi yerçekimine karşı koyarak sallanma ve uçma deneyimlerini yasarken bunun spirituel ve  fiziksel etkisini derinden hisseder. Bunların yanında özellikle omurga ve iç organların üzerindeki yükün ortadan kalkmasıyla beden rahatlar, vücuttaki detoks etkisi kendisini daha ilk seanstan göstermeye baslar. Kısacası fly yoga hem kaslarınızı yoğun çalıştırıp uzatarak incelttiğiniz, hem de esneyerek ve uçarak rahatladığınız bambaşka bir deneyim olanağını size sunar.

Kimler Katılabilir? Vertigo, glukoma, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve kanser şikayeti olan kişiler bu derslere kesinlikle katılamaz. Bunun dışında bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Derslerimiz 6 kişiliktir.

Ders Süresi : 60dk

 

Bu gönderiyi paylaş