Aslıhan Özder

22 Kasım 1988 Antalya doğumluyum. Çocukluğum ailemin mesleki atamaları sebebiyle taşınarak ve hep bir yerlerde “yeni” olarak geçtiğinden adaptasyon, uyum ve iletişim kabiliyetlerim epey güçlendi. Tüm bu değişimlere bağışıklık geliştirmemde sanat ve yazı bana destek oldu.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Öğretmenliği Bölümü lisans ve Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü yüksek lisans mezunuyum. Lisans döneminde Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile Barcelona-Girona’da da bir süre öğrenim gördüm.

Lisanstan hemen sonra Antalya’da özel bir okulda çalışmaya başladım ve ardından bir yıl özel dersler verdim. Aynı yıl içinde Yaşam Koçluğu ve NLP eğitimi aldım.
2012’de bir yetenek yarışması sonucunda 34 günlük bir gençlik projesi olan otobüs turuyla Avrupa’nın 14 ülke ve 20 kentini seyahat ettim. Bu seyahatte, döndüğümde İstanbul’da yaşamaya niyet etmiştim. Ve seyahatin hemen ardından kabul edildiğim İstanbul Kemerburgaz (Altınbaş) Üniversitesi’nde yaklaşık 5 yıl kadar öğretim görevlisi olarak çalıştım.

Alanım dışında, Ankara’da Mahperi Bozkurt ile latin dansları, İstanbul’da Ayla Algan ile kamera önü oyunculuk ve diksiyon ve kısa bir süre de olsa Sibel Köse ile caz vokal çalıştım.

2015’te Antalya’da scuba (tüplü dalış) eğitimi aldım. Zihin, ruh ve beden üçlüsünün sağlığı için sportif faaliyetlerden hiç uzak kalmadım; pilates ve fitness derslerine katıldım.

2017’de Antalya’da çalışmaya başladıktan hemen sonra Fly Yoga ile tanıştım. Bir süre yalnızca öğrencisi olduğum bu çok yönlü egzersiz sisteminin eğitmenlik eğitimini Zeynep Kemaloğlu ile tamamlayıp hayatıma kalıcı olarak entegre ettim. Toplumsal ve bireysel olarak hak ve hukuk çemberinde zor zamanlardan geçen bir kadın olarak bana, öğretmenim Zeynep güç ve gurur verdi. Kumaşa dokunanın hissedeceği, fiziksel kuvvetten önce tinsel kudret olacaktı, anladım.

Kumaştan mata inip öğrenci olarak pratiklerime devam ettiğim şu sıralar ise yoga felsefesini okumaya ve bendeki etkilerini/çıktılarını yazmaya da özen gösteriyorum. Bir yandan bu hibrit sistemin bana ilham olmasıyla yoga, nefes, meditasyon karması ile performans sanatı ve yaratıcı yazmayı bir araya getirip disiplinler arası bir biçimde uygulamalar yapıyor, öğrencilerimin yazmaya olan motivasyonları, kendilerine dair farkındalık ve özgüvenlerinin arttığını gözlemlediğim rekreasyonel, yaratıcı, sanatsal ve spiritüel aktiviteler tasarlıyorum; diğer yandan da kendi bedensel farkındalığımı artırıp zihinsel ve spiritüel açılmalar yaşıyorum.

Bununla birlikte kendi kişisel ve mesleki gelişimimi destekleyen araştırma ve eğitimlere de devam ediyorum. Hep daha fazlası için, bir sonu olan vakti en dolu ve verimli yaşantılar ve öğretilerle doldurmak üzere doymak bilmeyen bir merak ve hevesle kendi üzerimde çalışıyorum.

Yazdıkça yazasım geliyor ve bir yerde bitirmem gerekiyor bu yazıyı. Öyleyse sevdiğim sözcükleri bir araya getirdiğim özet bir cümleyle ‘şimdilik’ sonlandırıyorum.

“I am ’embracing’ myself for who I am while ‘unlearning’ to ‘recreate’ and reconstruct.”

Kumaşta uçmak üzere.


#beyoubepresentbemore
#kintsukurella

Bu gönderiyi paylaş